zwalczanie spuszczela

Spuszczel pospolity zwalczanie i informacje

Spuszczel pospolity znany również jako spuszczel domowy to gatunek chrząszcza należący do rodziny kózkowatych, jest szkodnikiem drewnianych elementów budynków. Jest szkodnikiem długowiecznym. Spuszczel pospolity uznawany jest za najgroźniejszego europejskiego szkodnika drewna. Konstrukcja drewna porażona raz jest masowo zasiedlana przez kolejne pokolenia pasożytów.

Spuszczel pospolity określany jest mianem najgroźniejszego szkodnika drewnianych budynków i budowli w Polsce. Wylot dorosłych owadów (imago) odbywa się w najcieplejsze dni lata (od połowy czerwca do połowy sierpnia), wtedy notuje się najwyższą aktywność. W niższych temperaturach jego aktywność znacznie maleje, natomiast w stanie hibernacji jest w stanie przetrwać najbardziej srogie mrozy. Jedno pokolenie w zależności od wartości odżywczej drewna i warunków klimatycznych, może rozwijać się od 1 do 18 lat, jako przeciętny dla Polski przyjmuje się okres 2-4 lat.

Samica składa jaja (w ilości ok. 200 szt.) w spękania drewna i inne otwory. Spuszczel rozwija się wyłącznie w części bielastej drewna iglastego, nawet o wilgotności poniżej 10%. Zasiedla przede wszystkim więźby dachów, drewniane ściany, elementy wystroju wnętrz (podłogi, meble itp.), stolarkę okienną i drzwiową, słupy linii elektrycznej i telefonicznej, pale mostowe i portowe, a zawleczony może niszczyć nawet drewno w kopalniach. Obiekty wzniesione z materiału o dużym udziale bielu narażone są na niebezpieczeństwo katastrofy budowlanej. Spuszczel pospolity jest szczególnie niebezpiecznym szkodnikiem, ponieważ atakuje drewno przez wiele pokoleń, ma długi okres rozwoju, niewielki stopień trawienia pobranego drewna (co zmusza larwy do intensywnego żerowania). Szkody wyrządzone przez Spuszczela często trudno zauważyć, zniszczenia drewna żerem larw są ukryte, lecz mogą być bardzo rozległe i znacząco osłabiać wytrzymałość konstrukcji.

Obecność spuszczela pospolitego w drewnie możemy stwierdzić po odgłosach żerowania w szczególności w gorące dni. W drewnie silnie zaatakowanym obecność spuszczel można stwierdzić na podstawie kilkumilimetrowych otworów wylotowych, z których wysypuje się mączka drzewna.

Spuszczel pospolity preferuje drewno miękkie (sosna, jodła, świerk), o stosunkowo niskiej zawartości wilgoci, używane do konstrukcji budowlanych; rzadziej zasiedla meble i mniejsze przedmioty zabytkowe.

Metody zwalczania spuszczela pospolitego

Zwalczanie spuszczela ze względu na szczególną specyfikę żerowiska tego szkodnika jest bardzo trudne i pracochłonne. Konieczne jest zastosowanie profesjonalnych metod chemicznych takich jak iniekcje, malowania, opryski i fumigacje, wykonanych przez specjalistyczne ekipy.

Larwy spuszczela możemy zwalczyć stosując np. gorące powietrze, które zabija szkodniki, lecz musimy pamiętać, że nie chroni to przed powtórną inwazją.

Do zwalczania spuszczela pospolitego możemy stosować inne metody, np:

  • Zwalczanie larw spuszczela pospolitego z zastosowaniem urządzenia „VELOXY”.Obiekty drewniane opanowane przez larwy spuszczela pospolitego są zamykane są w opakowaniach z folii nieprzepuszczającej tlenu.
  • Fumigacja (gazowanie) bardzo dobrze zwalcza szkodniki drewna. Gaz wnika w strukturę drewna, dzięki czemu bardzo szybko zabija larwy oraz dorosłe osobniki owadów, następnie następuje jego utlenienie. Nie pozostawia po sobie śladu. Ta metoda zwalczania spuszczela pospolitego niestety nie zabezpiecza drewna przed kolejnym atakiem. Dlatego powinniśmy dodatkowo zaimpregnować drewno po tym zabiegu.
  • Mikrofale – jest to jedna z najnowocześniejszych metod walki i do tego ekologiczna, ponieważ nie wymaga stosowania żadnego typu chemii. Ta metoda zwalczania larw spuszczela pospolitego polega na nagrzaniu drewna do temperatury około 55-60 stopni Celsjusza, czyli temperatury w której giną szkodniki. Spuszczel pospolity ginie w wyniku hipertermii.

Nasza firma oferuje usługi usuwania spuszczela w sposób szybki i skuteczny. Do zwalczania spuszczela pospolitego wykorzystujemy tylko najnowocześniejsze środki owadobójcze i techniczne. Dbamy o pełne bezpieczeństwo. Chcąc zabezpieczyć się przed atakami tego insekta bądź pozbyć się go raz na zawsze koniecznie skontaktuj się z naszą firmą. Udzielimy Ci fachowej porady oraz szybkiej pomocy w walce z nieproszonym gościem.

Skorzystaj z kompleksowego programu zwalczania spuszczela pospolitego
Kontakt