kołatek zwalczanie

Kołatek domowy zwalczanie

Kołatek domowy to gatunek szkodnika drewna z rodziny kołatkowatych z rzędu chrząszczy. Mimo iż kołatek domowy jest tak groźnym szkodnikiem drewna, wygląda dość niepozornie, jego wielkości to około 4 mm długości. Występuje w całej Europie. Nazwa kołatków pochodzi od wydawanych przez niego charakterystycznych dźwięków (tykanie , kołatanie).

Kołatek domowy – niezwykle groźny szkodnik, którego larwy żerują w nawet bardzo starym kilkusetletnim drewnie drzew iglastych i liściastych. Jest najniebezpieczniejszym szkodnikiem mebli, rzeźb, ram obrazów, wyposażenia wnętrz kościołów i zabytków budownictwa ludowego. W chwili obecnej jest najgroźniejszym szkodnikiem niszczącym drewniane zabytki.

Owad ten w sprzyjających warunkach opanowuje drewno przez szereg pokoleń, aż do zupełnego zniszczenia materiału mającego wartość pokarmową. Kilka pokoleń kołatków domowych może całkowicie zniszczyć meble i różne konstrukcje budowlane. Chrząszcze pojawiają się w okresie od kwietnia do końca sierpnia. Można je wówczas spotkać głównie w pomieszczeniach nakrytych dachem, głównie na oknach pomieszczeń. Najbardziej lubią miejsca chłodne i wilgotne, również zagrzybione. Larwa rozwija się głównie w części bielastej drewna, jednak w skrajnych przypadkach atakuje również twardziel.

Samica składa 200-300 jaj. Kołatek domowy jest szczególnie niebezpiecznym szkodnikiem, ponieważ atakuje drewno przez wiele pokoleń, ma długi okres rozwoju, niewielki stopień trawienia pobranego drewna (co zmusza larwy do intensywnego żerowania). Szkody wyrządzone przez kołatka domowego często jest bardzo trudno zauważyć, zniszczenia drewna żerem larw kołatka są ukryte, lecz mogą być bardzo rozległe i znacząco osłabiać wytrzymałość konstrukcji.

Kołatek domowy, prawdopodobnie ze względu na uwarunkowania termiczne, uszkadza przede wszystkim belki przyziemia, legary i podłogi. W dogodnych warunkach, owad ten opanowuje drewno przez szereg pokoleń, aż do zupełnego zniszczenia. Stanowi poważne zagrożenie dla mebli i innych wyrobów z drewna.

Metody zwalczania kołatka domowego

Wyroby już zasiedlone mogą być dezynsekowane metodą termiczną lub sposobami chemicznymi. Musimy wiedzieć, że kołatek domowy, a w szczególności jego larwy nie są odporne na wyższe temperatury. Dlatego też najczęstszą i jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania kołatka domowego jest odkażanie pomieszczeń za pomocą wysokiej temperatury (nagrzewanie drewna do 50-60 stopni).

Kołatka domowego możemy zwalczyć także metodami chemicznymi, stosując w tym celu specjalne środki chemiczne. Musimy jednak pamiętać, że środki te często niosą ze sobą duże ryzyko dla naszego zdrowia dlatego zawsze lepiej powierzyć zwalczanie kołatka wyspecjalizowanym firmom zajmującym się dezynsekcją.

Walka z szkodnikiem jakim jest kołatek domowy, który potrafi wyrządzić duże szkody, skończy się sukcesem, jeśli będziemy walczyć z nim zaraz po pojawieniu się pierwszych otworów w drewnie. Musimy pamiętać by robić to dostatecznie intensywnie i z wykorzystaniem odpowiednich środków do walki z nim.

Firma Prestige DDD do zwalczania kołatka domowego stosuje dwie metody:

  • pierwsza z nich to metoda termiczna. Wykorzystujemy do tego system mikrofalowy Saurus Plus. Ten bezpieczny i ekologiczny system pozwalaja na zwalczanie szkodników drewna za pomocą fal elektromagnetycznych. Emitowane przez to urządzenie mikrofale powodują ruch cząsteczek wody, a w efekcie tarcia o siebie wytwarza się ciepło. W momencie uzyskania wysokiej temperatury około 56 st. C. i stałym jej utrzymaniu przez 30 minut wewnątrz elementu, który poddajemy obróbce dochodzi do zwalczenia najbardziej wytrwałych form kołatka domowego. Jest to metoda, która gwarantuje stuprocentową skuteczność.
  • drugą metodą jest fumigacja zwana również dezynsekcją gazową. Jest to proces w którym wykorzystujemy aktywne substancje (głównie gaz z grupy reaktywnych). W specjalnej komorze przeprowadzamy usługę fumigacji. Proces ten gwarantuje pełną skuteczność zwalczania wszelkich szkodników. Musimy pamiętać, że proces ten nie należy do bezpiecznych, dlatego też powinien być przeprowadzany tylko i wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów.

Ochrona przed kołatkiem

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenie przed szkodnikiem – kołatkiem domowym uważa się nasycenie drewna środkami owado i grzybobójczymi o długotrwałym działaniu. W tym celu również zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Skorzystaj z kompleksowego programu zwalczanie kołatka domowego
Kontakt