kołatek zwalczanie

Kołatek domowy zwalczanie i informacje.

Kołatek domowy to gatunek szkodnika drewna z rodziny kołatkowatych z rzędu chrząszczy. Mimo iż kołatek domowy jest tak groźnym szkodnikiem drewna, wygląda dość niepozornie, jego wielkości to około 4 mm długości. Występuje w całej Europie. Nazwa kołatków pochodzi od wydawanych przez niego charakterystycznych dźwięków (tykanie , kołatanie).

Kołatek domowy – niezwykle groźny szkodnik, którego larwy żerują w nawet bardzo starym kilkusetletnim drewnie drzew iglastych i liściastych. Jest najniebezpieczniejszym szkodnikiem mebli, rzeźb, ram obrazów, wyposażenia wnętrz kościołów i zabytków budownictwa ludowego. W chwili obecnej jest najgroźniejszym szkodnikiem niszczącym drewniane zabytki.

Owad ten w sprzyjających warunkach opanowuje drewno przez szereg pokoleń, aż do zupełnego zniszczenia materiału mającego wartość pokarmową. Kilka pokoleń kołatków domowych może całkowicie zniszczyć meble i różne konstrukcje budowlane. Chrząszcze pojawiają się w okresie od kwietnia do końca sierpnia. Można je wówczas spotkać głównie w pomieszczeniach nakrytych dachem, głównie na oknach pomieszczeń. Najbardziej lubią miejsca chłodne i wilgotne, również zagrzybione. Larwa rozwija się głównie w części bielastej drewna, jednak w skrajnych przypadkach atakuje również twardziel.

Samica składa 200-300 jaj. Kołatek domowy jest szczególnie niebezpiecznym szkodnikiem, ponieważ atakuje drewno przez wiele pokoleń, ma długi okres rozwoju, niewielki stopień trawienia pobranego drewna (co zmusza larwy do intensywnego żerowania). Szkody wyrządzone przez kołatka domowego często jest bardzo trudno zauważyć, zniszczenia drewna żerem larw kołatka są ukryte, lecz mogą być bardzo rozległe i znacząco osłabiać wytrzymałość konstrukcji.

Kołatek domowy, prawdopodobnie ze względu na uwarunkowania termiczne, uszkadza przede wszystkim belki przyziemia, legary i podłogi. W dogodnych warunkach, owad ten opanowuje drewno przez szereg pokoleń, aż do zupełnego zniszczenia. Stanowi poważne zagrożenie dla mebli i innych wyrobów z drewna.

kolatek_domowy

Kołatek domowy

Metody zwalczania kołatka

Wyroby już zasiedlone mogą być dezynsekowane metodą termiczną lub sposobami chemicznymi. Musimy wiedzieć, że kołatek domowy, a w szczególności jego larwy nie są odporne na wyższe temperatury. Dlatego też najczęstszą i jedną z najskuteczniejszych metod zwalczania kołatka domowego jest odkażanie pomieszczeń za pomocą wysokiej temperatury (nagrzewanie drewna do 50-60 stopni).

Kołatka domowego możemy zwalczyć także metodami chemicznymi, stosując w tym celu specjalne środki chemiczne. Musimy jednak pamiętać, że środki te często niosą ze sobą duże ryzyko dla naszego zdrowia dlatego zawsze lepiej powierzyć zwalczanie kołatka wyspecjalizowanym firmom zajmującym się dezynsekcją.

Walka z szkodnikiem jakim jest kołatek domowy, który potrafi wyrządzić duże szkody, skończy się sukcesem, jeśli będziemy walczyć z nim zaraz po pojawieniu się pierwszych otworów w drewnie. Musimy pamiętać by robić dostatecznie intensywnie i z wykorzystaniem odpowiednich środków do walki z nim.

Ochrona przed kołatkiem

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenie przed szkodnikiem – kołatkiem domowym uważa się nasycenie drewna środkami owado i grzybobójczymi o długotrwałym działaniu. W tym celu również zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Skorzystaj z kompleksowego programu zwalczania kołatka domowego
Kontakt